Pravděpodobně s největší zvědavostí bylo letos očekáváno příznivci značky Tecnifibre uvedení inovovaného modelu rakety T-Fight ISO 305. Jedná se o raketu, s kterou hraje hráč ze špičky žebříčku ATP, který letos i nějaký čas pobyl na samém vrcholu. Mluvím o Danilu Medvěděvovi, který spojil svůj tenisový osud se značkou Tecnifibre ještě v dobách, kdy o něm vlastně nikdo nic nevěděl. Své úspěchy a vzestup na žebříčku zaznamenal již s předchozími modely rakety tedy především s modelem T-Fight 305 RS.

Letos pak ještě před oficiálním uvedením na trh přešel k novému modelu T-Fight ISO 305.

Pokusím se o víceméně z mé strany amatérské porovnání obou těchto modelů, které vlastním a hraji s nimi a doplním je i objektivním výčtem rozdílů těchto modelů raket.

Když jsem vzal poprvé raketu T-Fight 305 RS do ruky po raketách Yonex, se kterými jsem do té doby hrál, byl to pro mě trochu nezvyk a říkal jsme si, jestli jsem nesáhl trochu vedle. Možná to však bylo i tím, že se jednalo o testovací raketu s gripem 2 (používám 3) a vypletenou poměrně dost natvrdo monovláknovým polyesterem.

Naštěstí mě to neodradilo, pořídil jsem dvojici raket s gripem 3 a nechal vyplést výplety Tecnifibre X-One Biphase a Tecnifibre 4S. Rychle jsem si na takto vypletené rakety zvykl a staly se mými nejoblíbenějšími.

Když tedy byl oznámen nový inovovaný model této rakety, byl jsem hodně zvědavý. Díky společnosti Raketsport jsem pak měl možnost ještě před uvedením na trh si tento model vyzkoušet.

Měl jsem možnost skoro dva týdny testovat a hrát s touto novinkou pro letošní rok od TECNIFIBRE raketou T-Fight ISO 305 (Isoflex). Raketa byla vypletena výpletem Razor Code. Bohužel jsem nedostal info k napětí výpletu, ale pocitově bych to odhadoval dost podobně jako mám vyplétané i své další rakety 24/23. Abych se lépe přiblížil pocitu, na který jsem zvyklý, přidal jsem na grip testovací rakety L2 další vrchní omotávku 0,6mm a dosáhl tak tím rozměru L3. A bylo to dobré rozhodnutí pro věrnější dojem z nového modelu.

Abych si udělal co nejširší názor, zkoušel jsem během jedněch hraní měnit rakety, s cílem mít ten pocit z okamžitého rozdílu. Měnil jsme tedy především s raketami Tecnifibre TF-40 (18/20), starším modelem T-Fight 305 a TF-X1 300.

Raketa se zdála pocitově stabilnější než její předchůdce a zdálo se rovněž, že generuje víc síly. Vyvážení rakety je uváděno 333mm, tedy víc do hlavy a je to znát. Zřejmě se tím zvýšila i švihová hmotnost na uváděných 338 a mnoho úderů létá velmi dobře i bez užití velké síly a razance. Tuhost rakety je pak uváděna mírně nižší než u předchůdce hodnotou 64. Bez výpletu má raketa hmotnost 305g, s výpletem pak cca 320g. Jedná se jistě o jednoznačně subjektivní preference každého hráče, ale komu vyhovuje i při této hmotnosti vyvážení do hlavy a větší švih rakety, bude určitě spokojený.

Oproti starší verzi T-Fight i TF-40 se zdá tato nová raketa shovívavější k chybám. A že jich neudělám úplně málo …  Systém Isoflex, který již byl použitý u raket TF-X1 vytváří pocitově větší sweetspot. Komfortem bych ji tedy řadil jen o něco níže pod TF-X1. Ale to se dalo čekat. TF-X1 je hodně komfortní raketa s prvky šetřícími ruku (grip s X-DUMP) a především hlavou 100 oproti 98 u T-Fight ISO 305.

V konci srpna pak přišly první kusy i do Česka a získal jsme i své vlastní dva kusy tohoto nového modelu T-Fight ISO 305 s gripem 3. Vypletl jsem je na napětí 24/23 opět výbornými výplety Tecnifibre Razor Code a možná mým aktuálně nejoblíbenějším Tecnifibre 4S.

Od té doby jsem s oběma raketami odehrál desítky hodin a ty potvrdily můj počáteční velmi dobrý dojem již z testovací rakety.

Ze starého modelu si nový ponechal technologii RS, tedy speciální tvar profilu rámu v podobě pětiúhelníku, který kombinuje to dobré z jinde běžně používaných obdélníkových nebo eliptických profilů.

Také vzor výpletu 18×19 mi od počátku vyhovoval. Je to jistý druh kompromisu mezi vzorem 16×19 s větším spinovým potenciálem a vzorem 18×20 s důrazem na přesnost. Tento druhý je například použitý u jiné rakety Tecnifibre TF-40 nebo u mé dříve velmi oblíbené rakety Yonex Vcore Pro 97 HD.

Znovu se ještě vrátím k systému Isoflex. ISO v názvu znamená ISOFLEX a je to nová inovace pro tento model.

Poprvé byl představený v řadě TF-X1 a je hlavní příčinou komfortu u této rakety. Je to v podstatě variabilní tuhost rakety na různých místech rámu. Kratší struny mají tendenci tolik nepružit, takže rám je v těchto oblastech tužší, aby se podpořilo větší pružení; delší struny mají větší pružnost, takže raketa je v těchto oblastech měkčí, aby se omezila flexibilita. Výsledkem je větší a předvídatelnější sweetspot a raketa je tak shovívavější k úderům mimo střed. Samozřejmě údery na střed jsou přesnější a mají větší razanci. Při úderech mimo střed je to díky tuhosti rakety víc cítit v ruce (asi malinko víc než u TF-X1, která je vybavena tlumením X-DAMP v rukojeti), ale není to nic zásadního, co by ani po tříhodinovém tréninku působilo problém nebo nějakou bolest.

Raketa to je skutečně velmi příjemná, její technologické vychytávky ji posouvají na vrchol nabídky raket Tecnifibre. A pokud někdo uvažuje o dokoupení raket nebo výměně výbavy, doporučuji o této variantě uvažovat.

Přihlašte se k odběru novinek

Nepřijdete o žádnou nabídku, akci, slevu a informaci o nových produktech.