PRO TRAIL, BĚH, TURISTIKU, CYKLISTIKU, SPELEOLOGII A DALŠÍ OUTDOOR AKTIVITY
Dále si můžete přečíst něco obecně o technologiích čelovek STOOTS a jejich výhodách. Od roku 2022 přechází STOOTS na nový způsob uchycení baterií k čelovce easyLock. Jako první je použit tento systém v čelovce HEKLA 3 a bude používán i v dalších nových nebo inovovaných čelovkách KISKA 3, OPALO 3 …
MIXING FOCUS
Mixing Focus je technologie elektronického ostření STOOTS, která umožňuje upravit šířku paprsku podle režimu osvětlení. Proč tato technologie mění vše z hlediska kvality osvětlení a výkonu? Jak to funguje ? Více než dlouhá řeč, zde je pro začátek diagram, který vysvětluje jeho princip:
Užitečná zóna vidění odpovídá zóně, ve které člověk potřebuje jasně vidět pro většinu nočních aktivit. Této zóně odpovídá pruh o šířce 4-5 m, jehož délka závisí na rychlosti pohybu při provozované činnosti (15 m při běhu, 50 m při cyklistice, 150 m při hledání trasy v horolezectví atd.). U čelovek, kde je úhel svícení konstantní, když zvýšíte intenzitu světla, zvětšíte i šířku osvětlované plochy. Díky tomu se dodatečný výkon rozředí v oblastech, kde nutně nepotřebujete vidět více (na okrajích). Děje se tak na úkor dosahu svícení čelovky.
U elektronického ostření se úhel paprsku upravuje podle výkonu osvětlení. Čím silnější je světlo, tím užší je světelný kužel. Optimálním nastavením je zachováno velmi pohodlné osvětlení (dobře rozptýlené a jasné vidění do blízka) při značném zvětšení dosahu paprsku.
TECHNIKA
Jak to funguje? Variace ostření je kontinuální, a proto poskytuje zcela homogenní paprsek bez ohledu na výkon osvětlení. Systém nespočívá ve výběru jednoho nebo druhého paprsku, ale spíše v harmonickém míchání širokého paprsku a úzkého paprsku pro získání ideálního a homogenního paprsku pro každý výkon. Při maximálním výkonu tedy budeme mít velmi dlouhý dosah, ale také účinné osvětlení na blízko.
Pro zjednodušení přepnutím do výkonnějšího režimu pouze přidáme světlo za oblast osvětlenou režimem níže. Intenzita světla v zóně na blízko zůstává stejná (což je dobré, protože tento výkon je dostatečný) a zóna svítivosti se prodlouží za tuto oblast, přičemž zůstává v zóně užitečného vidění.
Lampa je tedy vybavena 2 osvětlovacími systémy ovládanými zcela nezávisle: 2 LED okruhy a 2 řídicími systémy. Stojí to značné náklady navíc, ale zisk z efektivity stojí za to.
V PRAXI
Testy ukazují, že při stejném vnímání světla potřebujete téměř polovinu lumenů než při konstantním paprsku. Stručně řečeno, autonomie se prodlouží dvojnásobně, aniž by došlo k navýšení hmotnosti baterie nebo ke ztrátě jasu. To také umožňuje dosáhnout mnohem většího dosahu osvětlení 150 m při 1000 lm.
Systém Mixing Focus přichází do činnosti od druhého stupně režimu (100 lumenů), aby nedocházelo ke ztrátě lumenů na okrajích (tam, kde to není potřeba). Jeho příspěvek v režimech 500 až 1000 lumenům je velmi důležitý, protože blízké osvětlení je stále velmi pohodlné, ale dosah osvětlení je téměř dvakrát delší než bez systému Mixing Focus.
LED
LED diody společně s elektronickou regulací jsou válkou nervou o dosažení optimálního výkonu. Jejich výkonnost se velmi rychle mění. I když výrobci LED mají tendenci omezovat čistý výkon (kolem 210 lumenů/W), pravidelně nabízejí významná vylepšení, pokud jde o kompaktnost LED a kvalitu vyzařovaného světla.
Společnost STOOTS proto navrhla své světlomety tak, aby bylo možné systematicky integrovat LED nejnovější generace. Kromě toho vyrábíme naše čelní skla na zakázku, abychom zaručili možnost použití nejnovějších LED na trhu.
VŠEOBECNĚ K LED
V závislosti na architektuře lampy nemusí být použití nejúčinnější LED vždy nutné. Výběr LED závisí na světelném výkonu, úhlu svícení, velikosti optické soustavy … V závislosti na modelu lampy se proto mohou typy použitých LED lišit.
ČISTÝ VÝKON
Výkon LED je definován několika kritérii, z nichž nejzajímavější pro světlomety jsou:
Maximální světelný tok měřený v lumenech: toto je maximální množství světla, které je LED schopna dodat bez zhoršení kvality. Tento maximální světelný tok je úzce spojen s maximálním výkonem, který je LED schopna dodat.
Maximální výkon měřený ve W (Watt): toto je elektrický výkon, který je LED schopna rozptýlit bez poškození. Je součinem napětí LED a napájecího proudu.
Světelný výkon měřený v lumenech/W: to je množství světelného výkonu LED na jednotku spotřebované elektrické energie. Čím větší je tato účinnost, tím účinnější je LED. Nejlepší současné LED dodávají 210 lumenů/W. Tato účinnost klesá s výkonem. Například stejná led může mít výkon 210 lumenů/W při 1W a pouze 140 lumenů/W při 3W. Výkon se také mění zvýšením teploty LED.
Pro získání výrazného světelného výkonu s maximální účinností je proto nutné volit LED s dostatečným maximálním světelným tokem a používat je v jejich ideálním pracovním rozsahu, tedy při nízkém výkonu a co nejnižší teplotě. LED diody používané v lampách STOOTS jsou schopny dodávat až 500 lumenů každá (některé až 1000 lumenů). Abychom však optimalizovali jejich výkon, rozhodli jsme se integrovat několik LED do optického bloku a použít je pouze na maximálně 40 % jejich kapacity (maximálně 200 lumenů na LED). Na této úrovni se účinnost blíží maximální účinnosti a teplota těla LED zůstává nízká; což zvyšuje její životnost a dále zlepšuje její výkon. Teplota je navíc udržována na nízké úrovni díky celohliníkovému světelnému bloku. Jeho geometrie byla navržena za účelem maximalizace výměny tepla s okolním vzduchem nezbytným pro jeho chlazení.
KVALITATIVNÍ VÝKON
Kromě čistého výkonu hrají v kvalitě LED osvětlení velmi důležitou roli i další kvalitativní kritéria:
Barva osvětlení měřená v K (Kelvin): obecně osciluje mezi 2700 K a 6500 K. Hovoříme o barevné teplotě. Čím vyšší je tato hodnota, tím je světlo studenější (velmi bílé, téměř namodralé). Čím nižší hodnota, tím teplejší barva (žlutá, u nižších hodnot téměř oranžová). Barva přirozeného slunečního světla je asi 5000 K. Právě s osvětlením blízkým této hodnotě je tedy světlo nejpříjemnější a poskytuje lepší podání barev. Bohužel technicky mají horké LED nižší účinnost než studené LED (30% ztráta mezi 6500 K a 2700 K). Z tohoto důvodu většina výrobců žárovek používá studené LED diody, které umožňují dosažení vyšších světelných výkonů. V praxi je vhodnější volit výbojky s teplejší barvou (kolem 5000 K). Teoretická ztráta výkonu je z velké části kompenzována kvalitou podání světla a barev. Teplejší světla také generují méně oslňujících jevů v mlze nebo vlhku.
Podání barev: kvalita barev vrácených osvětlením se měří hodnotou zvanou CRI. Čím blíže je jeho hodnota 100, tím lepší je podání každé barvy. Čím dále, tím více se budou barvy „vymývat“. S indexem CRI 60 je vykreslování již poměrně špatné. Vnímání se pak blíží monochromatickému. Naopak LED s CRI 90 umožňují velmi dobře rozeznat každou z barev. V praxi je pro použití typu čelovky již hodnota 80 velmi dobrá. Bohužel tím vyšší index podání barev.
ELEKTRONIKA
Regulační elektronika je spolu s LED základním prvkem pro celkovou účinnost svítidla. Úlohou elektroniky je zajistit spojení mezi energií dostupnou v baterii a LED diodami, které ji využijí ke generování světelného toku s proměnlivou intenzitou podle zvolených režimů svícení.
REGULOVANÁ NEBO NEREGULOVANÁ ELEKTRONIKA
Baterie používané k napájení lamp jsou založeny na chemických procesech, které při vybíjení nedodávají konstantní napětí. Například lithiová baterie bude dodávat 4,2 V při plném nabití, zatímco po vybití bude mít pouze 3 V. LED diody na druhé straně dodávají světelný výkon úměrný napětí, které je napájí (například 200 lumenů při 3,5 V, 100 lumenů při 3,2 V, 20 lumenů při 2,9 V atd.). Pokud jsou tedy LED diody přímo připojeny k baterii, intenzita světla při vybití baterie klesne. O lampách využívajících tento princip se říká, že jsou neregulované. Světelný výkon uváděný výrobcem je tedy reálný pouze v případě, že je baterie plná a to po dobu několika sekund. Jas pak bude pravidelně klesat, jak se baterie vybíjí.
Regulovaná elektronika zabraňuje tomuto poklesu svítivosti tím, že udržuje konstantní napájecí napětí pro LED bez ohledu na úroveň nabití baterie. Lampa s uvedenou svítivostí 200 lumenů tedy bude schopna poskytnout těchto 200 lumenů během svého provozního cyklu.
V praxi je velký počet regulovaných žárovek regulován pouze částečně. Regulace je aktivní v první polovině rozsahu kapacity, poté je v druhé polovině neregulovaná. To souvisí s typem použité elektroniky, která neumožňuje regulaci v celém rozsahu použití baterie.
KONTROLNÍ PROCESY
Existuje několik způsobů, jak modulovat výkon osvětlení, ale jejich výsledky jsou různé.
Historicky nejrozšířenější technologií je lineární regulace. Tato technika spočívá v udržování konstantního napájecího proudu pro LED rozptýlením rozdílu napětí mezi baterií a LED v teple. Takže když je baterie na 4V a LED vyžaduje 3V, rozdíl 1V se přemění na teplo. Tato technika je přesná a účinná, ale plýtvá energií. Veškerá energie ztracená v čistém teple je efektivně ztracena, což ovlivňuje celkovou účinnost lampy. Lampy využívající tuto techniku mají v nejlepším případě účinnost 65 nebo 70%. Navíc lineární elektronika často ztrácí svou regulační kapacitu od určité úrovně vybití baterie. Když je totiž napětí baterie pouze 3V a LED musí být napájena 3,5V, elektronika toto napětí nedokáže dodat a je omezena na dodávání 3V (nebo ve skutečnosti ještě o něco méně, protože sama spotřebovává trochu tohoto napětí). Již tedy nereguluje intenzitu světla.
Nejvýkonnější současnou technologií je PWM (Pulse With Modulation-pulsně šířková modulace). Spočívá v přerušovaném napájení LED. V praxi nejsou LED diody napájeny nepřetržitě, ale blikají vysokou frekvencí. Blikání je dostatečně rychlé, aby je oko nevnímalo. Intenzita světla se pak mění snížením nebo zvýšením doby svícení LED při každém záblesku. Díky této technice je dosaženo elektronické účinnosti až 90 %, když je rozdíl mezi napětím baterie a napětím LED ideální. V praxi je průměrná účinnost většiny svítidel využívajících tuto techniku spíše kolem 75 %, protože stejně jako u lineární regulace, když se napětí baterie blíží napětí LED (v důsledku vybíjení), regulátor již nefunguje ideálně. Jeho účinnost pak klesá a jeho regulace již není dokonalá. To je případ regulátorů PWM s názvem Buck, jejichž úlohou je snížit napětí baterie, aby dosáhlo napětí LED.
Regulátory PWM Boost řeší tento problém za předpokladu, že používáte více LED. V tomto případě regulátor zvýší napětí baterie (mezi 3 a 4,2 V v závislosti na zátěži), aby dosáhlo napětí LED v sérii (asi 6V pro 2 LED, 9V pro 3 LED…). Proto i při poklesu napětí baterie regulátor vždy pracuje ve svém ideálním pracovním rozsahu a jeho účinnost je 85 % v celém pracovním rozsahu. Tato technologie se používá zřídka, protože je pro výrobce obvykle dražší.
A konečně, chytrou kombinací různých technologií lze dosáhnout účinnosti 92 %. Ale to je tajné :-)
UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ
Elektronika poskytuje elektrickou energii, ale také hraje roli rozhraní s uživatelem pro přístup k různým funkcím lampy a poskytuje mu určité množství informací. Tuto roli plní mikrokontrolér. Umožňuje naprogramovat různé provozní režimy. Obsahuje inteligenci elektroniky. Je to on, kdo převádí akce prováděné uživatelem pomocí ovládacího tlačítka do pořadí rozsvícení LED. Umožňuje také, v závislosti na jeho složitosti, měřit různé informace o stavu lampy (úroveň vybití baterie, teplota světelného bloku, okolní světlo atd.) za účelem úpravy jejího chování nebo poskytování informací uživateli.
TECHNOLOGIE STOOT
Žárovky STOOTS obsahují vysoce účinnou PWM regulovanou elektroniku (92%) v celém svém provozním rozsahu. To maximalizuje dobu provozu a omezuje hmotnost a velikost baterie. Mikrokontrolér nepřetržitě měří stav baterie, aby během používání poskytl upozornění na vybitou baterii. Také ovládá svítilnu pomocí ovládacího tlačítka. Nakonec byla veškerá elektronika optimalizována z hlediska velikosti, aby nabízela maximální funkce a výkon ve velmi kompaktních tvarech.
CHLAZENÍ
Úlohou světelného bloku je udržovat, orientovat a zajišťovat chlazení LED. U vysoce výkonných LED je tento pojem chlazení zásadní, protože určuje účinnost a životnost LED (viz článek o LED).
CHLAZENÍ
Výkonné LED diody generují značné teplo. Téměř veškerá energie spotřebovaná LED se rozptýlí v tepelném záření. Pro světelný výkon 200 lumenů je tedy u nejlepších LED odváděné teplo 1 W. Pro 1000 lumenů jsme na více než 6 W. Toto teplo, které se akumuluje v základně LED, je nutné odvést, aby nedošlo k poklesu účinnosti svítidla a také k neopravitelnému poškození elektronických součástek. Aby bylo teplo odváděno, musí být co nejúčinněji přenášeno ze základny LED do okolního vzduchu. K tomu je důležité použít materiály zajišťující dobrou tepelnou vodivost. Nejvhodnějšími materiály jsou měď, hliník, určitá keramika a sopečné kameny … Když vezmeme v úvahu i hmotnost, cenu, mechanickou odolnost … hliník je jednoznačně nejvhodnější pro čelovky.
Jakmile jsou materiály vybrány, je důležité maximalizovat výměnnou plochu mezi hliníkovou částí a okolním vzduchem. Chlazení předmětu je vysoce závislé na proudění vzduchu nad jeho povrchem. Zatímco tedy v uzavřeném prostoru bez průvanu může teplota těla lampy stoupnout na 55 °C, při sebemenším pohybu se vyrovná na 35 °C. V podmínkách nočního použití s pohybem (stezka, horské kolo nebo i chůze) tak tělo svítilny zůstane při nízké teplotě velmi blízké venkovní teplotě i při plném výkonu. Výzva proto spočívá v tom, aby se co nejvíce hliníku dostalo přímo do kontaktu s pohybujícím se vzduchem, aby se zlepšilo chlazení. Světelné bloky proto musí upřednostňovat velké kontaktní plochy (například znásobením počtu žeber nebo drážek) a uspořádat tyto plochy tak, aby čelily pohybu vzduchu.
Lampa s dobrým chlazením a hliníkovým pouzdrem může nabídnout až o 40 % vyšší účinnost než čelovka s plastovým pouzdrem a bez externího chladiče.
SMĚR PAPRSKU
Světelný blok musí být možné nasměrovat vertikálně alespoň o 75°, aby se přizpůsobil všem potřebám (přímo na hlavě, na helmě nebo na řídítkách). Přesné nastavení je nutné (ideálně bez zářezu), aby paprsek mohl být vždy umístěn v optimálním úhlu.
TECHNOLOGIE STOOTS
Čelovky STOOTS jsou navrženy s využitím světelného bloku vyrobeného výhradně z hliníku, jehož kontaktní plocha s okolním vzduchem je maximalizována. Hlavní plocha je orientována směrem k pohybu, aby se zlepšilo chlazení. Při standardním použití (okolní vzduch 15°C, pohyb 7km/h) a při výkonu 500 lumenů nepřesáhne teplota čelovky 22°C. Teplota u paty LED je pak přibližně 40°C. Při této teplotě není jejich výkon prakticky ovlivněn teplotou. V případě statického použití v uzavřeném prostředí může teplota osvětlovací jednotky vzrůst až na 55°C (90°C na základně LED). Při této teplotě se lampa automaticky přepne na ochranu proti přehřátí, aby se zabránilo jakémukoli poškození lampy nebo popálení uživatele.
BIOMECHANIKA ČELOVKY
Komfort čelovky by měl být, zdá se, samozřejmý a přesto je to docela problém. Mezi celkovou hmotností svítilny, umístěním baterie vpředu nebo vzadu, tvarem přední podpěry, předním převisem …. existují vztahy, které vše olivňují.
Do hry vstupuje spousta ergonomických a biomechanických parametrů. Zde je několik věcí, které vám to pomohou pochopit.
HMOTNOST
Celková hmotnost čelovky je samozřejmě důležitý parametr, ale ne tak velký, jak by se mohlo zdát.
Hlava dospělého muže váží v průměru 4300 g. Porovnáme-li hmotnost čelovky s ‚prázdnou‘ hmotností hlavy, zjistíme, že 150g svítilna představuje nárůst hmotnosti o 3,5% (75g svítilna například typu STOOTS KISKA 2 pouze 1,7%). V těchto 2 případech je tato nadváha relativně nízká. Na druhou stranu se může stát kritickou od zhruba 10% (přibližně 400 g) a zejména v případě dlouhodobého používání (častý jev v jeskyňářství, kde se hmotnost lampy přidává k hmotnosti helmy s bolestí v krku pro několikahodinové výlety).
Rozdíl několika gramů (10 g nebo 20 g) je tedy zjevně nevýznamný nebo jen velmi málo. Kvalitní sestřih, oholení plnovousu, trochu tlustší čepice nebo buff udělají stejné rozdíly (nebo i více).
Značný vliv má na druhou stranu rozložení nadváhy spojené s čelovkou.
ROZDĚLENÍ HMOTNOSTI
Hlavu lze přirovnat například k velké zednické lopatě postavené na násadě (nebo 4300g těžký meloun vyvážený na koštěti). Krční svaly mají nelehkou úlohu udržet vše vyvážené ve všech polohách a v pohybu. Takže když k tomu přidáte špatně rozloženou váhu, i docela nízkou, může to být rychle problematické. To je přesně případ čelovek, u kterých je přidaná hmota nutně na přední části lebky. Vytvářejí silnou nerovnováhu. Pokusme se jev vysvětlit trochu přesněji a začněme diagramem (trochu se na něj podívejte, pak si to přečtete a bude to jasnější).
PŘIROZENÝ PŘENOS
Přirozené těžiště hlavy (G) se nachází před otočným bodem krku (Op). Hlava má tedy tendenci se přirozeně naklánět dopředu (to se stane, když při nudě v televizi usnete na pohovce). Právě zádové svaly šíje tomuto náklonu brání a jsou tedy neustále v akci. Přidáním zátěže na přední část lebky tento převis zvýrazníme a tím více zmobilizujeme svaly. Na druhou stranu, když zatížíme zadní část hlavy, vyrovnáme rovnováhu na úrovni těžiště, což uvolní svaly šíje. Protože jsou svaly zvyklé na nepřetržitou kontrakci, aby udržely rovnováhu hlavy, nejlepší je proto zachovat přirozený převis. Otočný bod krku je umístěn uprostřed mezi čelem a zadní částí lebky, takže v ideálním případě byste měli klást stejnou váhu na přední a zadní část. Z tohoto pohledu se zdá, že jsou ideální svítilny s baterií vzadu (např. starý typ STOOTS MiniMax).
ČELOVKA
Ale nejdůležitější pro monoblokové lampy je přesah samotné lampy; to znamená vzdálenost, která odděluje jeho těžiště od těžiště hlavy (d2), stejně jako vzdálenost, která jej dělí od čela (d3).
Stabilita lampy
Vzdálenost d3 umožňuje vyhodnotit samotnou konzolu čelovky a tedy její schopnost kývat se vzhledem k přední části hlavy. Abychom poskytli fyzickou míru této konzoly, můžeme vypočítat moment generovaný hmotností lampy. Moment se získá vynásobením síly (zde hmotnosti svítilny), vzdáleností, která ji dělí od jejího otočného bodu (zde čela). Pro čelovku STOOTS KISKA 2 o hmotnosti 65g, jejíž těžiště je umístěno 12mm před čelem, získáme moment:
MKiska = P*d = m*g*d = 0,065 * 9,1 * 0,012 = 0,008 Nm
Tento údaj není příliš vypovídající, ale srovnejme ho se svítilnou využívající např. lithiovou baterii 18650 ale vážící 120 g a s neoptimalizovaným přesahem (asi 20 mm). Což je případ téměř všech ostatních lamp na bázi 18650. V tomto případě získáme moment:
M18650 = P*d = m*g*d = 0,120 * 9,1 * 0,020 = 0,022 Nm
Moment, a tedy potenciální vliv na kývání, je 3x větší než u STOOTS KISKA 2. Stručně řečeno, čím blíže má čelovka těžiště k čelu, tím bude stabilnější a pohodlnější. Pokud má navíc rozložení hmotnosti vpředu a vzadu s baterií vzadu a světelným blokem vpředu, máme ve všech ohledech vyhráno. To je případ starého STOOTS MiniMax, jehož přední a zadní momenty jsou:
MminimaxPřední = P*d = m*g*d = 0,33 * 9,1 * 0,009 = 0,002 Nm
MminimaxZadní = P*d = m*g*d = 0,46 * 9,1 * 0,006 = 0,002 Nm
Stabilita je pak 2x lepší než u STOOTS KISKA 2 (6x oproti svítilně na baterii 18650).
Celková nerovnováha hlavy
Vzdálenost d2 se používá k posouzení nevyváženosti sestavy hlava + svítilna v důsledku nadměrné hmotnosti svítilny. Abychom mohli přesně změřit tuto nevyváženost, můžeme vypočítat moment sestavy hlava + lampa a porovnat jej s momentem samotné hlavy.
Mhead = Phead*d1 = 4,3 *¨9,1 * 0,03 = 1,265 Nm
Ušetřím vás trochu nudnějších výpočtů momentů sestav lampy hlava+Kiska, hlava+MiniMax a hlava+18650, ale zde jsou přímo výsledky:
Mhead+Kiska = 1,394 Nm nebo 10% nárůst oproti samotné hlavě
Mhead+lamp18650 = 1,522 Nm, nárůst o 19 % ve srovnání se samotnou hlavou
Mhead+MiniMax = 1,266 Nm, tj. téměř přirozený moment hlavy
Přepětí je tedy 2krát silnější u běžné čelovky typu s 18650 baterií než u čelovky KISKA 2. Obecně se v biomechanice má za to, že odchylky menší než 5 % jsou nepodstatné. Kromě toho jsou pociťovány změny ve stresu, zejména při dlouhém působení. U téměř 20 % jsme dlouhodobě na skutečně závažné variaci.
Optimalizovaná konzolová čelovka proto dlouhodobě výrazně snižuje houpání, ale i únavu krku. Plochá lehká čelovka s předním/zadním rozvodem typu STOOTS MiniMax umožňuje nabídnout téměř nulové namáhání krku.
Je však třeba konstatovat, že většina čelovek, které mají baterii umístěnou vzadu je poměrně výrazně těžší než velmi lehké, kompaktní čelovky s baterií vpředu, jakými jsou například modely KISKA nebo HEKLA. Při dlouhodobém použití pak tato výhoda celkové výrazně nižší hmotnosti vyrovná rozdíl v momentu. Jednou z dalších nevýhod čelovek s rozdělením na tělo čelovky vpředu a baterii vzadu je nutnost přívodu energie do čelovky kabelem. Nejedná se jen o těch pár gramů navíc, ale také o někdy horší komfort použití, nastavení na hlavě, často komplikovanější konstrukce náchylnější na poruchy.
ROZHRANÍ LEBKY
Jakmile byly zohledněny úvahy o hmotnosti a jejím rozložení, zbývá vyřešit otázku rozhraní s lebkou. Čím větší hmotnost a větší přesah (takže pokud jste sledovali, tím větší je hmotnostní moment), tím důležitější je rozhraní.
Jeho úlohou je rozložit zatížení na opěrné plochy a stabilizovat je. A jako vždy v anatomii jsme všichni velmi odlišní. Jsou plochá čela, rovná čela, ustupující čela, hladká čela a další vrásčitá, chlupatá, zpocená, křivá …. Pravidlo je tedy jednoduché, vyhněte se exkluzivním tvarům (např. zaoblení s dobře definovaným zakřivením) a používejte „tolerantní“ tvary. Tyto formy jsou přirozeně pro každého pohodlnější, ale o něco méně stabilní. Jsou proto dokonale vhodné pro lampy, které jsou ze své podstaty stabilní (se slabým momentem). A tím je kruh je kompletní.
STOOTS VOLBY
To vše vysvětluje volby STOOTS z hlediska ergonomie. Lehké čelovky s nejkratším možným vyložením (a tím i momentem), které se spoléhají na formát baterie nabízející nejlepší poměr kompaktnost/hmotnost/kapacita.
BATERIE
Baterie je prvek, který má největší vliv na konečnou hmotnost svítilny. Až 80%. Volba baterie je vždy krutým dilematem mezi maximální autonomií a minimální celkovou hmotností.
HMOTNOST A AUTONOMIE
Když je baterie umístěna na hlavě, otázka hmotnosti se stává prvořadým pro udržení pohodlí světla. Výkon baterie tedy spočívá především v jejím poměru hmotnost/množství uložené energie. Množství akumulované energie, nazývané také kapacita, se měří ve Wh. Odpovídá výkonu, který je baterie schopna dodat po dobu 1 hodiny. 10Wh baterie tedy bude schopna poskytnout 10W na 1h nebo 1W na 10h. Tento výkon je součinem jmenovitého napětí baterie (ve V) a její kapacity (v Ah). Reálným údajem udávajícím kapacitu baterie je tedy její kapacita ve Wh a nikoli v Ah, jak často výrobci uvádějí.
V závislosti na použité technologii (alkalická baterie, NiMh baterie, lithiová baterie atd.) je poměr hmotnost/kapacita velmi variabilní: 70Wh/kg pro NiMh baterie, 260Wh/kg pro lithiové baterie. Čím vyšší je tento poměr, tím je baterie účinnější: maximální energie při minimální hmotnosti. Lithiová technologie je v současnosti nejúčinnější.
FORMÁT
V oblasti lithiových baterií, je k dispozici několik standardních velikostí. Nejznámější je formát 18650, který vypadá jako velká válcová baterie o průměru 18mm a délce 65mm a váží kolem 46g. I když se svými rozměry dost těžko vejde do kompaktní a pohodlné čelovky, jde v současnosti o nejlepší formát lithiové baterie pro tuto aplikaci. Hmotnost omezená na 46g s 12Wh pro nejúčinnější modely, robustní pouzdro a v případě potřeby dostupné téměř kdekoli na světě. Jeho cylindrický formát také umožňuje jeho použití jako rotační osy pro orientaci světelného bloku.
NABÍJENÍ, VYBÍJENÍ A SAMOVYBÍJENÍ
Další důležitou vlastností baterie je její samovybíjení; Odpovídá přirozené ztrátě energie baterie, i když se nepoužívá. Lithiové baterie mají velmi nízkou rychlost samovybíjení. I když se 6 měsíců nepoužívají, ztratí jen asi deset procent své kapacity. Naopak běžné NiMh baterie mají velmi vysokou rychlost samovybíjení. Po 2 měsících nepoužívání mohou být téměř prázdné.
Lithiové baterie mají také výhodu v tom, že nejsou citlivé na částečné dobíjení. Můžete je nabíjet bez kladení otázek, jestli jsou jen částečně vybité. Nemají tzv. paměťový efekt.
Na druhou stranu lithiové baterie vyžadují přesné nabíjení, jinak se baterie zhorší nebo dokonce zničí. Příliš rychlé a nepřesné nabíjení může zkrátit životnost baterií na pouhých padesát cyklů. Nabíjení příliš vysokým napětím může dokonce vést k jeho úplnému zničení. Je proto velmi důležité používat speciální nabíječku určenou pro danou baterii.
A konečně, životnost lithiové baterie při použití čelovky je asi 500 cyklů (za to ztratí asi 25 % své kapacity, ale zůstane funkční). Stačí říci, že pro běžné použití lampy umožňuje mnoho let používání.
TECHNOLOGIE STOOT
Všechny čelovky STOOTS jsou postaveny na stejné baterii. Lithium-iontový článek velikosti 18650 s kapacitou 12Wh (3400 mAh – 3,7 V) o hmotnosti 46g.
Je připojen ke specifické USB nabíječce velikosti baterie. Je kompatibilní se všemi USB porty (počítač, nástěnný adaptér 220V, adaptér do zapalovače, solární panel, dynamo na kolo…). Automaticky přizpůsobuje intenzitu nabíjení podle intenzity dostupné na zásuvce USB, maximálně do 1A. Při maximální intenzitě trvá nabíjení asi 4 až 6 hodin.
Baterie lze ultra rychle a snadno připojit k čelovce za méně než 5 sekund díky systému klipů. Nejsou zde žádné přihrádky k otevírání nebo zavírání, žádné potenciálně ztratitelné pohyblivé části, žádné konektory, které by bylo možné přišroubovat.