Energetické tyčinky poskytují tělu životně důležité sacharidy jako palivo pro sportovní aktivity.

Dejte si energetickou tyčinku 30 minut před cvičením/tréninkem, zvláště pokud je máte naplánováno před snídaní. Během aktivity mají za cíl doplnit 30-60 gramů sacharidů za hodinu, a to zejména pokud aktivita trvá 90 minut nebo více.

Přečtěte si o chybách, které by mohly mít dopad na trénink nebo závod.

Energetické tyčinky před tréninkem

Spousta z nás trénuje brzy ráno. Je to skvělý způsob, jak začít den, jak ušetřit vzácný čas. Ale trénink na lačný žaludek vás může v tréninku držet zpátky. Vaše tělo ukládá palivo ve formě glykogenu ve svalech, které pak spalujete při cvičení. Užívání sacharidů před cvičením působí jako startér, pomáhá vašemu tělu zahájit proces spalování glykogenu.

Jak dlouho před tréninkem mám jíst?

Ideálně doporučujeme, abyste si něco dali asi hodinu před cvičením, protože to dá vašemu tělu šanci absorbovat sacharidy, takže je můžete následně použít. Ano, ale kdo bude vstávat hodinu před tréninkem ráno, že? Půl hodiny před bude prostě muset také fungovat.

Pokud nemáte čas tak dlouho čekat, pak rychleji působící forma energie, jako jsou gely nebo želové bonbony (chews) mohou být lepší volbou.

Kolik bych toho měl/a sníst?

To záleží na tom, jak dlouhý a namáhavý bude váš trénink. 30-60 gramů sacharidů by měla být dostatečná dávka na hodinu střední intenzity. Pro lehčí/kratší trénink můžete dávku snížit a je to v pořádku.

Budu vždy potřebovat energetickou tyčinka před tréninkem?

Energetické tyčinky nejsou jedinou variantou před tréninkem, kterou si můžete vybrat. Pokud můžete jíst 2-3 hodiny předtím, pak další skvělé zdroje energie a výživy by mohly být například miska ovesné kaše s čerstvým nebo sušeným ovocem, řecký jogurt s medem a müsli, plátek toastu s ořechovým máslem nebo banány. Ale s energetickou tyčinkou to budete mít pohodlnější. :)

Energetické tyčinky v průběhu cvičení

Vaše zásoby glykogenu obvykle vydrží asi 90 minut. Takže pro všechna cvičení delší, než je tato hranice (nebo zejména hardcore cvičení), může dojít k jeho vyčerpání a ztrá energie. Naštěstí můžete odvrátit obávaný ‚hlaďák‘ než se k němu dostanete tím, že budete udržovat zásobu energie pro vaše tělo a doplníte sacharidy během aktivity.

Kolik energie musím přijmout?

Jako dobré orientační pravidlo, pokud bude vaše aktivita 90 minut nebo více, měli byste se snažit, abyste přijímali 30 až 60 gramů sacharidů za hodinu. To je zhruba ekvivalentní jedné maximálně jedné a půl energetické tyčinky. Každé tělo je jiné, takže si můžete vyzkoušet zda je lépe méně nebo více. Někteří vytrvalostní sportovci mohou zjistit, že potřebují 90g sacharidů za hodinu.

Kdy mám začít užívat na sacharidy?

To může znít nepravděpodobně, protože máte dostatek energie po dobu 90 minut, jak je psáno výše. Ale aby se vaše energie zcela nevyčerpala, měli byste se snažit začít užívat zdroj energie zhruba od dvacáté minuty, a pak udržovat stálý přísun sacharidů každých 20-30 minut. Jíst dříve, než máte hlad a pít, než máte žízeň, to je recept pro lepší výkon na trati.

Chcete se dozvědět více o tom, jak energetické tyčinky práci v průběhu cvičení? Již brzy zde najdete link na další článek.

Energetické tyčinky po aktivitě

Proč potřebuji doplnit energii poté, co jsem ji využil?

Existuje několik dobrých důvodů. Užití sacharidů po tréninku/aktivitě dobije vaše vyčerpané zásoby energie, která podporuje a urychluje regeneraci svalů. Aktivně podněcuje vaše zotavení a je méně pravděpodobné, že se budete cítit později unavený a nevrlý a méně pravděpodobné, že budete toužit po tučných a sladkých jídlech po celý den. Zásobením kvalitními sacharidy také dáváte svému tělu tu nejlepší šanci na zotavení.

Co dalšího potřebuje vaše tělo po cvičení?

Je také důležité doplnit bílkoviny po tréninku, které pomáha se svalovou regenerací. Kolik bílkovin budete potřebovat, bude záviset na délce a intenzitě vaší aktivity, ale doporučujeme začít se zotavením kombinací přírodních bílkovin a sacharidů krátce po cvičení, zpravidla do 30 minut.

Základní chyby doplňování energie

Existuje několik jednoduchých chyb, kterým je třeba se vyhnout při doplňování energie.

Nejíte dostatečně před tréninkem

To je jednoduché. Pokud nechcete doplnit dostatek energie před aktivitou, nebudete mít možnost vydat ze sebe to nejlepší. To platí zejména, pokud jste se právě probudili, protože vaše tělo bude mít po noci nedostatek energie.

Jíst příliš mnoho před tréninkem

Naopak najíte li se moc nebo přijmete mnoho energie před tréninkem může to mít za následek nevolnost nebo budete letargič. Je třeba usilovat o dobrou rovnováhu výživy, příjem přírodní potraviny a ponechat dostatek času vašemu tělu na strávení.

Také je třeba se vyvarovat potravin, které mají vysoký obsah tuku nebo zejména vysoký obsah vlákniny těsně před cvičením, protože mohou vést k břišním problémům.

Dehydratace

Většina lidí prostě není dostatečně hydratovaná. Správná hydratace udrží vaše tělo v akci na plné obrátky – i vám pomůže vyhnout se únavě, bolesti hlavy a břišním problémům – takže nezanedbávejte příjem vody a tekutin. To je zvláště důležité, před, během a po aktivitě, kdy pravděpodobně ztratíte mnoho tekutin potem.

Udělejte si příjem energie příjemným

Jedním z důvodů pro nedostatečný příjem energie během aktivity je, že mnoho energetických tyček prostě není tak dobrých a zábavných pro jídlo. Nejlepším způsobem, jak se tomu vyhnout, je najít energetické tyčky, které budete vlastně rádi jíst, budou vám chutnat, s kvalitními přísadami a lahodnou příchutí a texturou – s křupavými ořechy, mandlem, vitaminové se šťavnatým sušeným ovocem a chutěmi, které milujete.

Zejména při velmi dlouhých aktivitách na kole nebo při běhu, rozličnost různých potravin, textur a chutí vám pomůže udržet se bez problému na vrcholu příjmu energie bez problémů s nechutí. Existuje sedm druhů VELOFORTE energetických tyčinek, s různým ovocem, příchutěmi, kořením a druhy ořechů. Zjistěte si, které jsou ty vaše oblíbené tak, aby to vaše chuťové pohárky bavilo a udržely vaši motivaci přijímat energii po celou dobu vaší aktivity. Výhodou tyčinek Veloforte je, že nejsou drobivé, suché a tvrdé. Dokonce i v zimě je je možné jíst, aniž byste si vylámali zuby.

Mohu jíst energetické tyčinky, i když neplánuji nebo nemám sportovní aktivitu?

Samozřejmě si můžete energetické tyčinky vychutnat jako svačinu, kde je součástí zdravé výživy a aktivního životního stylu. Protože mají vysoký obsah sacharidů a cukrů (i ty, které používají pouze přírodní ovocné cukry), mohou být čas od času konzumovány jako jejich dlouhodobější doplnění, ale nemusí být nejlepším občerstvením pro ty se sedavým životním stylem.

NABÍDKA VELOFORTE ENERGETICKÝCH TYČEK

Přihlašte se k odběru novinek

Nepřijdete o žádnou nabídku, akci, slevu a informaci o nových produktech.