TENISOVÁ FIRMA SNAUWAERT SE VRACÍ A MÁ CO NABÍNOUT

Kultovní tenisová značka ze sedmdesátých let

Kultovní tenisová značka Snauwaert ze 70. let zažívá comeback. Od roku 2016 byla značka obnovena s ambiciózním cílem stát se během krátké doby opět charakteristickou značkou mezinárodního tenisového světa.

Na svém vrcholu společnost Snauwaert & Depla vyráběla asi 600 000 raket ročně a vyvážela je do 53 zemí světa. Ale odkud přesně značka Snauwaert pochází?

Sportovní vybavení ze dřeva

Snauwaert má bohatou historii. Za tímto účelem se vracíme do Beverenu v meziválečném období. V roce 1928 se švagři Valeer Snauwaert a Eugeen Depla rozhodli založit vlastní společnost. Do té doby oba pracují v Carrosserie Jonckheere v Beverenu.

Jsou zodpovědní za konstrukci dřevěných palubních desek. V té době byla karoserie téměř celá vyrobena ze dřeva. A právě tyto znalosti a zkušenosti v oblasti zpracování dřeva chtějí přenést do světa sportu. V malé garáži v ulici Laagstraat vyrábějí dřevěné sportovní vybavení. Eugeen Depla hledá správné druhy dřeva, zatímco Valeer Snauwaert se zaměřuje na výrobu, organizaci obchodu a prodej.

První generace Snauwaert & Depla

Podnikání vzkvétá. Sektor rekreace je rychle rostoucím trhem, na který firma Snauwaert & Depla chytře reaguje. Hokejky, sáňky, kánoe a tenisové rakety se prodávají jako na běžícím pásu. Brzy se stěhují do prostornějšího místa v Brabantstraat v Beverenu.

V předvečer druhé světové války pracovali s 35 lidmi a vyváželi do Německa, Anglie, na Balkán a dokonce i do Jižní Ameriky. Během druhé světové války prodeje logicky prudce klesly. Poptávka je pouze po saních.

Druhá generace Snauwaert & Depla

Po osvobození duo Snauwaert & Depla plánovalo restart, ale hrozilo, že bude zmařen nečekanou smrtí Valeera Snauwaerta. Eugeen Depla však vytrvá a (na chvíli) pokračuje sám. Eugeen i nadále sází na dobrou kvalitu za konkurenceschopnou cenu. A úspěšně!

Společnosti se daří a přežívá i po založení Evropského hospodářského společenství (EHS) v roce 1957. Postupně si vydobývá místo na evropském trhu a dokonce se stává významným hráčem na americkém trhu. Továrna Snauwaert & Depla se dále rozrůstala a poté se přestěhovala do průmyslové zóny v Beverenu.

Obchodní nos Karla Snauwaerta

Mezitím se k podniku připojili André, syn Eugeena Depla, a Karel, synovec Valeera Snauwaerta. Společnost pokračuje ve výrobě hokejek, kánoí a badmintonových raket a především stále více tenisových raket. Obchodní talent a smysl pro inovace Karla Snauwaerta se vyplácí. Když Karel v roce 1950 ve svých 18 letech nastoupil do firmy, vyráběli sotva 50 tenisových raket denně. To se ale brzy změní. V prvních letech Karel cestoval vlakem po celé Evropě, aby rakety prodal. Někdy zůstává mimo domov celé dny a pak pošle matce žlutou pohlednici se vzkazem: “Dobře prodáno. Polibky, Charles.”

Dodavatel značek Adidas, Lacoste, Spalding atd.

Společnost pokračuje v expanzi a pouští se do sériové výroby, aby udržela krok s vysokou poptávkou z Ameriky, a to tím spíše, že tenis začal v Novém světě v 60. letech 20. století vzkvétat. V Diksmuide bude pobočka pro zásobování materiálem. Na svém vrcholu v této době vyráběla společnost Snauwaert & Depla kolem 5 000 raket denně. Ne nadarmo je dodavatelem pro Adidas, Lacoste, Spalding a další významné sportovní značky. Ostrý kontrast s denními 50 kusy v 50. letech.

“Pryč se šéfem, ať žije firma”

V polovině 70. let se mezinárodní trh zhroutil kvůli masivní nabídce levných tchajwanských raket. Vysoká poptávka z Ameriky se navíc neprojevuje jako dříve, a tak společnost Snauwaert & Depla zažívá klesající prodejní čísla.

Zaměstnanci si toho všimli a tak došlo k incidentu spontánní stávky, zatímco Karel Snauwaert je na veletrhu v Mnichově. Když se to dozví, okamžitě odjíždí do Beverenu.

Když dorazí do firmy, oblékne si bílý kabát a zaujme místo v první řadě se stávkujícími s cedulí v ruce: “Pryč se šéfem, ať žije firma”. Během deseti minut jsou všichni zpět v práci a od té doby tento odvážný slogan visí v každé dílně.

Gottfriedova raketa a raketa Gerulaitis

Společnost se přeorientovává a stále více se zaměřuje na evropský trh. Zároveň vyrábí nové rakety z plastu. Karel Snauwaert šel v roce 1979 ještě o krok dál a uvedl na americký trh novou raketu: raketu Snauwaert. Dříve byli vždy dodavatelem pro americkou společnost Spalding, nyní je uváděna pod jejich vlastním jménem.

Je to odvážný krok, o to víc, že také spojí síly se špičkovými tenisty, jako jsou výborní hráči Vitas Gerulaitis a Brian Gottfried, aby propagovali novou raketu. Pro oba hráče je dokonce navržena speciální raketa: raketa Gottfried a Gerulaitis. Sponzorství se vyplácí a promítá se do dalšího obratu 110 000 raket ročně.

Svého vrcholu dociluje značka Snauwaert v 60-80. letech minulého století.

S raketami Snauwaert hráli například Vitas Gerulaitis, Evonne Goolagong Cawley a Brian Gottfried, Mikael Pernfors, Jan Kodeš, Tomáš Šmíd, Miloš Mečíř.

S raketami Snauwaert bylo vyhráno 66 grandslam titulů.

Stěhování do Porta znamená konec

Konkurence však zůstává tvrdá. Levnější rakety z Asie společnosti situaci neusnadňují. A už vůbec ne, když v roce 1985 zcela nečekaně umírá Karel Snauwaert. Velká ztráta pro společnost, jak se později ukáže, která na chvíli ztratila směr. Společnost postupně přestává mít charakter „rodinné“ firmy a o dva roky později koupil většinu akcií Jacques Mattan. To nepřináší žádnou úlevu a dokonce dochází k novému převzetí společností City 7, což má za následek kompletní přesun do Porta. Ale jak se ukázalo, všechno marné. V roce 1991 společnost definitivně uzavřela své účetnictví.

Znovuzrození

Zhruba o čtvrt století později, mezi roky 2013 a 2016 následovalo znovuzrození na popud Patricka Vanoppena z Antverp a Roberta Gazzary z Itálie. Návrat výroby do Roeselare nepřipadá v úvahu. Na celém světě existují pouze dva skutečně hlavní výrobci tenisových raket a oba sídlí v Číně. Snauwaert se nyní vyrábí ve stejné továrně jako renomované značky jako Wilson, Head a Prince.

V roce 2017 Roberto Gazzara značku kupuje a v roce 2018 se stává italskou značkou po vstupu AP8 Andrea Parisottiho a dociluje svého cíle proniknutí na trh. Většinový majitel Snauwaert Roberto Gazzara – CEO Snauwaert, dříve výkonný ředitel a vedoucí vývoje a designu v Prince Sports (pracoval také pro firmy Aprilia, Rossignol) je vlastníkem a spoluvlastníkem desítek patentů pro konstrukci a výrobu tenisových raket

Od začátku roku 2020 Gazzara přivedl do firmy syna Karla Snauwaerta. Karl zde pracuje jako osoba zodpovědná za Benelux a založil zbrusu novou řadu oblečení Snauwaert, tenisových doplňků a padelových raket. Je velmi ambiciózní a jde ve šlépějích svého otce a dědečka s cílem vdechnout tak značce Snauwaert nový život.

Společnost Snauwaert & Depla byla vždy synonymem pro inovace. Společnost byla jedním z prvních inovátorů, když kompozitní materiály nahradily dřevo jako základní materiál. A to i tehdy, když tenisové kurty dobývaly stále dřevěné rakety.

V roce 2023 na podzim byla uvedena na trh zcela nová řada HI-TEN 98R a 98L odkazující svým jménem na to nejlepší z historie Snauwaert a na raketu stejného jména z roku 1985. Pro rok 2024 pak je připravena k uvedení varianta s větší 100 palcovou hlavou.

Co přináší nový model raket HI-TEN 98?

  • Raketa je širší v prostoru 3/9 (šírka je 255mm oproti cca 242mm u většiny srovnatelných raket na trhu). To přináší stabilnější rám a větší zásahovou plochu při úderech od základní čáry.

  • Delší kros (horizontální) struny pro větší elasticitu a vyváženost strunové struktury přináší větší sweet spot pro dobré údery i mimo střed rakety.

  • V horní části rakety větší mezery mezi horizontálními strunami maximalizují možný pohyb vertikálních strun a tím větší sílu a spin při servise a tvrdých úderech od základní čáry.

  • Prodloužený a více zakřivený krk rakety dává rámu větší pružnost, tím delší čas dotyku s míčem a tedy i zlepšení kontroly a pocitu z hraní.

HI-TEN 98 R

Délka 27”

Velikost hlavy 98 in2

Profil rámu 21 mm (constant beam)

Vzor výpletu 16 x 19

RA 59

SPECIFIKACE

Hmotnost 310 g

Balance 310 mm

Švihová hmotnost 285 kg/cm2

HI-TEN 98 L

Délka 27”

Velikost hlavy 98 in2

Profil rámu 21 mm (constant beam)

Vzor výpletu 16 x 19

RA 59

SPECIFIKACE

Hmotnost 290 g

Balance 325 mm

Švihová hmotnost 285 kg/cm2

Pro ty, kdo snad ještě rakety Snauwaert ze svého mládí pamatují nebo pro ty, kdo nehledají jen mainstream a rádi zkusí něco nového avšak s velkou tradicí, je připravena nabídka raket Snauwaert na našem e-shopu. A po vlastním otestování dvou z modelů (VITAS 100R a HI-TEN 98R) věřte, že stojí za úvahu.

Více zvědavý jsem byl na raketu HI-TEN 98R, takže jsme ji vzal na otestování jako první do haly na beton. Popravdě jsem byl hned od prvních úderů v šoku. V pozitivním šoku, jak mi  ta raketa sedí, jak to od ní létá, jak se chová naprosto přesně, jak s ní i můj obouručný backhand je mnohem rychlejší než jsem zvyklý.

Zprvu jsem byl trochu překvapený tím, jak raketa zní. Nechal jsme naplést stejný výplet Tecnifibre Razor Soft, jako mám v raketách Tecnifibre, se kterými běžně hraji i se stejným napětím. Raketa Snauwaert při úderech vydává zajímavý zvuk, který nevím, k čemu přirovnat. Nevadí, jen je to jiné než u jiných raket a za chvilku to člověk nevnímá.

Tedy forhandy i backhandy od základní čáry s topspinem i čopy a kraťasy jdou s touto raketou od počátku bez problému. Malinko jsme si musel zvyknout na trochu jiné chování při servisu, kdy jsem dával v počátku velké procento autů. Ale jde jen o zvyk, v průběhu hraní si to sedlo.

Další test proběhl venku na umělé trávě, která po dešti byla výrazně pomalejší než beton v hale a hlavně míče měly o dost menší odskok. I z nízko odskakujících míčů nebyl problém vytáhnout údery s větší topspinovou rotací.

Článek bude dále aktualizován o výsledek delšího praktického testování i o testování rakety VITAS 100R.

Ceny budou rozumné.

KATEGORIE PRODUKTŮ SNAUWAERT

Přihlašte se k odběru novinek

Nepřijdete o žádnou nabídku, akci, slevu a informaci o nových produktech.